BŁOTNIKI ROWEROWE – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE?

Niestety – w dzisiejszych czasach większość rowerów sprzedawana jest bez błotników. Zwolennicy tego rozwiązania podkreślają nierzadko, że rower z wygląda z nimi gorzej, a przy deszczowej pogodzie i tak prawie żaden użytkownik z niego nie korzysta. To jednak nieprawda – statystyki jasno pokazują, że coraz więcej Polaków jeździ rowerem przez cały rok, w związku z czym dokupienie błotników rowerowych okazuje się koniecznością. Czemu warto się przyjrzeć podczas ich zakupu?

Sposób mocowania

Ta podstawowa kwestia pozwoli jasno określić czy wybrane błotniki rowerowe w ogóle będą pasowały do roweru, do którego miałyby być przymontowane. Najstabilniejszym i najpraktyczniejszym rozwiązaniem stosowanym niestety w większości tylko w trekkingach i rowerach miejskich jest pełne mocowanie do ramy oraz do bagażnika. Dzięki temu błotnik na pewno pozostanie na swoim miejscu, co jest szczególnie istotne z tyłu roweru, dzięki czemu plecy kierowcy nie zostaną ochlapane błotem. W rowerach sportowych producenci nie przewidują najczęściej takiej możliwości montażu – z tego powodu należy szukać uniwersalnych rozwiązań jak np. przyczepiane do sztycy błotniki tymczasowe.

Materiał i wykonanie

Zamontowanie metalowych błotników rowerowych wiąże się oczywiście z tym, że masa roweru wzrośnie, ale są one dużo porządniejsze. Warto jest też w przypadku użytkowania roweru celem dojazdu do pracy rozejrzeć się za modelami z szerokimi chlapaczami – uchronią one praktycznie stuprocentowo ubranie przed zachlapaniem wodą lub błotem.