Licznik na rower

licznikSą takie rzeczy, które znacznie uprzyjemniają jazdę na rowerze, pokazując rzeczywiste parametry naszych wycieczek. Skoro w każdym samochodzie i motocyklu mamy prędkościomierz i licznik przebytych kilometrów, to dlaczego nie kupić podobnego wyposażenia do naszego roweru? Co powinniśmy wiedzieć o licznikach rowerowych? Czy zawsze opłaca się kupować licznik z największą ilością funkcji? Ile wreszcie trzeba wydać na dobrej jakości licznik rowerowy?

Podstawowy licznik
Podstawowe liczniki, tj. zawierające jedynie kilka parametrów, jak chociażby aktualna prędkość, średnia prędkość, czas podróży oraz licznik przebytych kilometrów to wydatek w granicach kilkudziesięciu złotych. Taniej kupimy co prawda produkty chińskich producentów, jednak nie mamy w ich przypadku żadnej pewności poprawności działania, czy odpowiedniego serwisu w przypadku awarii. W przypadku najtańszych liczników rowerowych dość częsta jest również przypadłość, iż baterie trzeba wymienić w nich co sezon, co wiąże się jednocześnie z dodatkowymi kosztami i zresetowaniem stanu licznika przebytych kilometrów w całości.

Sporo droższe?
Na rynku znajdziemy również liczniki rowerowe kosztujące sporo powyżej 100-200 złotych. Kuszą one swoimi funkcjami, jak chociażby wbudowanym odbiornikiem GPS, a także późniejsza możliwością podłączenia licznika do komputera i zgraniem do specjalnego programu wszystkich parametrów naszych rowerowych wycieczek.

Czy tego potrzebujemy?
Przed zakupem warto jednak dokładnie się zastanowić, czy rzeczywiście potrzebujemy tego typu funkcji i czy będziemy z nich rzeczywiście korzystali. Licznik ma uprzyjemniać nam wycieczki, a nie stanowić ich cel sam w sobie!