Specjalne okulary na rower?

okularyWielu osobom wydaje się, że wszystkie okulary przeciwsłoneczne działają tak samo – maja nie tylko ułatwić widzenie przy ostrym Słońcu, ale również odizolować nasze oczy od szkodliwych promieni UV. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że okulary rowerowe pełnią znacznie więcej funkcji i tym samym na rower powinniśmy stosować okulary dedykowane. Dlaczego?

Różne szkła
Okulary na rower sprzedawane są niemal zawsze jako okulary z wymiennymi szkłami – w zestawie otrzymujemy przeważnie 3 komplety:
1) szkła przeciwsłoneczne,
2) szkła żółte, rozjaśniające (na pochmurną pogodę, pod wieczór, na „szarówkę”),
3) szkła przezroczyste.

Na uwagę zasługują zwłaszcza szkła ostatnie, czyli przezroczyste – mają one chronić nasze oczy przed kurzem, pyłem oraz przede wszystkim insektami, które mogą do nich wpaść. Każdy, kto choć raz miał przyjemność wyciągać muchę z oka wie doskonale, ile stwarza to problemów. W przypadku szybkiej jazdy po ruchliwej ulicy może to być również niezwykle niebezpieczne!

Specjalny profil
Okulary rowerowe są wyprofilowane w taki sposób, aby nie tylko chroniły całą powierzchnię naszych oczu z każdej możliwej strony, ale również odpowiednio trzymały się głowy, a zarazem dawały możliwość ich łatwego zakładania i zdejmowania w trakcie jazdy.

Jakość wykonania
W stosunku do zwykłych okularów przeciwsłonecznych, okulary rowerowe są przeważnie znacznie lepsze jakościowo – ich projektanci zdają sobie sprawę z tego, w jakich warunkach będą one używane, a tym samym dbają o ich zwiększoną wytrzymałość chociażby poprzez zastosowanie mniej rysujących się szkieł.

Podsumowując, co prawda zwykłe okulary przeciwsłoneczne również możemy zastosować jadąc na rowerze, to jednak dedykowane okulary rowerowe będą znacznie bezpieczniejsze i możliwe do stosowania nie tylko przy ostrym słońcu!